Türkiye Moda ve Yaşam Rehberi

Karadenizin geleneksel kahvaltısı için “Çayla”

Karadeniz Bölgesi’nin kendine özgü yöresel lezzetlerini ve motiflerini mağazacılık, çağdaş tasarım ve hizmet anlayışı ile yorumlayan ÇAYLA, sunduğu kahvaltı servisinin yanı sıra birbirinden lezzetli çay çeşitleriyle de misafirlerine enfes bir sabah kahvaltısı sunuyor. Gün boyu süren kahvaltıda 60 farklı çay seçeneği ile birbirinden farklı lezzetler servis ediliyor.

Karadenizin geleneksel kahvaltısı için ÇaylaÇayla, çayın Türkler için “sohbet ve samimiyet” simgesi olduğunun bilincinde olarak hizmet vermesinin yanı sıra, farklı çay sunumlarıyla da misafirlerinin vazgeçilmez mekanı oluyor. Açıldığından beri her geçen gün müşterileri artan Çayla, birbirinden leziz ve yöresel ürünleri bir arada sunduğu kahvaltısını da gün boyu misafirleri ile buluşturmaya devam ediyor.

Karadenizin geleneksel kahvaltısı için Çayla

Her zaman taze, sıcacık ve iyi demlenmiş bir çayın yanında farklı yörelerden getirilen pek çok kahvaltılığın bir arada sunulduğu menüde Karadeniz’in vazgeçilmez lezzetlerinden özel tereyağı, muhlama, çökelek üstü böğürtlen reçeli, adaçayı ve ıhlamur reçeli de mutlaka denenmesi gereken lezzetlerin arasında geliyor.

Karadenizin geleneksel kahvaltısı için Çayla

Modern sunumuyla geleneksel lezzetleri birleştiren Çayla, ferah ve geniş bahçesi, yüksek tavanlı ve Karadeniz motiflerini yansıtan iç tasarımı ile müşterilerine bir çok ayrıcalık yaşatıyor. 60 çeşit çay seçeneği ile birbirinden farklı yöresel lezzetlerin sunulduğu kahvaltı kişi başı 17,50 ile 56 TL arasında fiyatlandırılıyor.