Türkiye Moda ve Yaşam Rehberi

Baş ağrısı çocuklarda başarıyı etkiliyor

- Advertisement -

Erişkin insanlarda olduğu gibi çocukların da başı ağrır. Tekrarlayan baş ağrıları okul sorunlarına, öğrenme güçlüğüne sebep olabilir.

Anne babalar çocukların şikâyetleri ciddi olmadan ve kronik hale gelmeden baş ağrısını çoğu zaman geçiştirirler. Altta yatan nedenler sıradan nedenler olabileceği gibi hayatı tehdit eden sorunların habercisi de olabilir. Bu yüzden çocuklardaki baş ağrısını önemseyerek detaylı bir şekilde değerlendirmek ve nedenlerini ortaya çıkarmak gerekir.

Anne-babalar dikkat! Eğer çocuğunuz başının ağrıdığını oldukca sık söylemeye başladıysa, okul başarısında azalma, zevk aldığı aktivitelerden kaçınma, fazla ışık ve gürültüden rahatsız olarak sessiz ve karanlık yerler tercih etmeye başladıysa, uykudan uyandıran bir baş ağrısı var ise ciddiye alın ve bir uzmana başvurun.

Baş ağrısı çocuklarda başarıyı etkiliyor

Çocuklarda görülen baş ağrısının ne olursa olsun araştırılması gerektiğini belirten Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk Nörolojisi Uzmanı Doç. Dr. Adnan Ayvaz, beynimizin bir organ olarak ağrıya duyarlı olmadığını sadece beyni sıkıştıran, basınç yapan, içindeki sıvıyı ve kan akımını etkileyen her türlü durumun ağrıya duyarlı beyin zarları, damarlar ve beyinden çıkan sinirler aracılığıyla ağrı duymamıza sebep olduğunu söyledi.

Baş Ağrısı Okul Başarısını Etkiler

Dr. Ayvaz, ‘Ülkemizde meydana getirilen çeşitli çalışmalarda okul çocuklarındaki baş ağrısını genelde %28 oranında bulurken bu durumunda %16 oranında okula devamsızlıkla sonuçlandığı gösterilmiştir. Bir başka çalışmada da okul revirine yada hemşiresine başvurma sebepleri arasında baş ağrısının %75 oranında en sık görülen şikâyet olduğu tespit edilmiştir. Okul çocuklarında bununla birlikte stres ve kaygı durumlarında da en sık kullanılan bahanenin baş ağrısı olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. ‘ açıklamasını yaptı.

Baş ağrısı çocuklarda başarıyı etkiliyor

Kız Çocuklarının Başı Daha Çok Ağrıyor

Baş ağrısını ‘beyinde yada vücutta meydana gelen bozukluğun habercisi kısaca alarmı’ diye tanımlayan Doç. Dr. Adnan Ayvaz, “Çalışmalar baş ağrısını arttıran nedenler içinde yaş, cinsiyet, ailede baş ağrısı öyküsü ve araç tutma öyküsü varlığının önemli olduğunu göstermektedir. Baş ağrısı yedi yaşına kadar kız ve erkek çocuklarda eşit oranda görülürken bu yaştan sonrasında kızlarda sıklığı giderek artmaktadır. Tekrarlayan baş ağrısı sıklığı yedi yaşına kadar %2.5 iken 15 yaşlarında bu oran %15’e çıkmaktadır. Erken erişkinlik döneminde kızlarda erkeklere oranla iki kat daha sık görülmektedir” dedi.

Yiyeceklere Dikkat Edin

Baş ağrılarını birincil ve ikincil baş ağrısı bozuklukları olarak sınıflandırıldığını vurgulayan Doç. Dr. Adnan Ayvaz, birincil baş ağrısı bozukluklarını şöyle anlattı: “Birincil bozukluklar olarak ilk olarak migren, gerilim tipi ve küme şeklinde baş ağrısı bozukluklarını görüyoruz. Bu tip baş ağrıları çoğu zaman tekrarlayıcı ve süreğen karakterdedirler.

Baş ağrısı çocuklarda başarıyı etkiliyor

Hayatı tehdit etmezler sadece yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilerler. Çevresel faktörler bu tip baş ağrıları için tetikleyici olabilir. Mesela gürültü, fazla ışık, açlık, bitkinlik, uykusuzluk, stres, rüzgârlı ve basıncı yüksek hava durumu, bazı yiyecekler (peynir, çikolata, kafeinli içecekler, bazı meyveler, monosodyum glutamat içeren hazır gıdalar, baş ağrısı krizlerini arttırır. Krizler dışında hasta tamamen normaldir.”

Telefon Ve Tabletleri Uzun Süre Kullandırmayın

İkincil baş ağrısı bozukluklarının daha sık yaşandığını ifade eden Doç. Dr. Adnan Ayvaz, akut sinüzit şeklinde enfeksiyon hastalıklarının baş ağrısına neden olabileceğini, halsizlik, ateş, fazla uyuma ve devamlı ağrı şeklinde belirtiler verebileceğini belirtti. Tedavi edilmezse hayatı tehdit edici anevrizma yırtılması yada beyin tümörü şeklinde hastalıkların da ikincil baş ağrısı grubunda yer aldığını, en korkulan durumlar olmasına karşın bunların oldukca ender görüldüğünü söyledi.

baş ağrısı, çocuklarda baş ağrısı, okul başarısı, başarıyı etkileyen sebepler, baş ağrısı nedenleri
Baş ağrısı çocuklarda başarıyı etkiliyor

Uyku düzensizliğinin de baş ağrısına neden olduğunu hatırlatan Ayvaz, ebeveynlere şu uyarılarda bulundu: “Uyku düzensizliği çocuklarda baş ağrısı yapabilir. Çocuklarınızın düzenli ve yeterli uyuduğundan emin olun. Ayrıca bilgisayar, tablet ve telefonun da aşırı kullanılması uyuma saatinin geçirilmesine, uykunun kaçırılmasına yol açtığı gibi baş ağrılarını da tetikler. Çocuklarınızın sağlığı için bu iletişim ve eğlence araçlarını (tamamen yasaklamaktan ziyade) kullanım sürelerini sınırlı ve kontrolünüzde olmasını sağlayın.”

Önce Sebepleri Ortadan Kaldırın

Çocuklarda ara sıra olan kısa süreli ve hafif ağrıların sık görüldüğünü ve çoğu zaman özel bir tedavi gerektirmediğini söyleyen Doç. Dr. Adnan Ayvaz, tedavinin orta yada şiddetli olan, tekrarlayan yada ilerleyici olan ağrılarda gerekli olduğunu belirtti. Tedavinin ilk basamağını , ‘ilaç tedavisinden önce başı ağrıtan sebepler ortaya çıkarılıp bu sebeplerden kaçınmaya çalışmak’ olarak tanımlayan Doç. Dr. Adnan Ayvaz, “Baş ağrısının akut tedavisi ve krizlerin gelmesini, ortaya çıkmasını önleyici ilaç tedavileri farklıdır ve doktor önerisi doğrultusunda yapılmalıdır.

Hekim kontrolü olmadan ağrı kesicilerin devamlı ve fazla kullanımı böbrek, karaciğer gibi hayati organlara zarar verebilecek etkiler yapabilir. Öncelikle sebebi ortadan kaldırmaya yönelik tedavi yaklaşımı seçilmelidir” dedi.

baş ağrısı, çocuklarda baş ağrısı, okul başarısı, başarıyı etkileyen sebepler, baş ağrısı nedenleri
Baş ağrısı çocuklarda başarıyı etkiliyor

Rutin Göz Muayenesi Yaptırın

Çocuklarda görme kusurlarının da baş ağrısına neden olabileceğini belirten Doç. Dr. Adnan Ayvaz, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Kırma kusuru gibi görme ile ilgili baş ağrılarında uygun gözlük tedavi edici olabilir. Çocuklarda göz ve görme sorunları her zaman kolay fark edilemeyeceğinden, şikâyeti olmasa da, rutin göz muayenesinden geçmesi önerilmektedir. Baş ağrısına sebep olan durumlar ortadan kaldırılmadıkça yapılacak tedaviler ya kısa süreli yarar sağlar ya da etkisiz kalır.”

Kaydet

- Advertisement -