Türkiye Moda ve Yaşam Rehberi

Ertesi gün hapı nedir, yan etkileri nelerdir ve nasıl kullanılır?

Ertesi gün hapı nedir? – Ertesi gün hapının yan etkileri nelerdir? – Ertesi gün hapı nasıl kullanılır? gibi sorularınızı cevapladık işte o cevaplar…

 

Ertesi gün hapı, doğum kontrol önlemi alınmayan veya korunma kazaları gerçekleşmiş cinsel ilişki sonrasında kullanabileceğiniz bir acil korunma yöntemidir.

Ertesi gün hapı, yüksek miktarda progesteron hormonu içeren haplardır ve korunmasız ilişkinin hemen peşinden alındıklarında gebeliğin gerçekleşmesine mani olurlar.

Bunun için hem yumurtanın rahme tutunmasına engel olan hem de döllenmesini zorlaştıran bu haplar, temel olarak cinsel saldırı, prezervatif yırtılması veya korunmanın unutulması gibi acil olaylarda gebelik önleyici olarak kullanılır.

Ertesi gün hapı rahim iç yapısını gebeliğe elverişsiz bir hale getirerek ve spermlerin rahim içine geçmesini engelleyerek  rahim içerisinde gebeliğin oluşmasını engellemektedir.

Ertesi gün hapları çeşitlilik göstermektedir. Sadece progesteron hormonu içeren ertesi gün hapları, progesteron ve östrojen hormonunu içeren ürünlere göre daha tesirli ve emin olmaktadır. Ancak östrojen içeren ürünlerin kullanımının ardından mide bulantısı, kusma, meme hassasiyeti, baş ağrısı, karın ağrısı, damla tarzında kanamalar olabilir. Sadece progesteron hormonu içeren ertesi gün hapı gibi ürünler ise bulantı ve kusmaya yol açmaz.

Bununla beraber yapılan araştırmalar, ertesi gün haplarının %75 gebelikten koruduğunu ortaya koymuştur. Ertesi gün hapı, korunmasız cinsel ilişki sonrasında ne kadar erken alınırsa tesiri ve güvenilirliği o kadar artacaktır.

Ertesi gün hapı nedir, yan etkileri nelerdir ve nasıl kullanılır?

Ertesi gün hapı nasıl kullanılır?

Ertesi gün hapları, korunmasız cinsel ilişkiden sonra 72 saat içerisinde alınmalıdır. Olabildiğince hızlı şekilde, ağız yoluyla alınır.

Ertesi gün hapları, istenmeyen gebeliklerin yaşanmaması için sadece acil ve ihtiyaç duyulan zamanlarda kullanılması şart olan metotlardır.

Ertesi gün hapı, günün herhangi bir saatinde, yemekten önce, yemek esnasında veya sonrasında alınabilir. Ertesi gün hapları korunmasız cinsel ilişkinin hemen peşinden, olabildiğince kısa zamanda alınması gerekirken, en geç 72 saat içerisinde alınmalıdır. İlaç kutusunda iki adet tablet bulunur. Bu tabletler aynı anda içilmelidir. Şayet ilaçları kullanıldıktan 3 saat sonra kusma veyahut ishal söz konusu olur ise hapların yine alınması gerekir.

Ertesi gün hapı kullanmak, sonraki cinsel ilişkiler için bir korunma metodu değildir. Ertesi gün hapı aldıktan sonra tekrar korunmasız cinsel ilişki yaşarsanız gebe kalma ihtimaliniz vardır. Ertesi gün hapı kullandıktan sonra, bir sonraki adet dönemine kadar cinsel ilişki esnasında engelleyici (prezervatif ve benzeri) metotlar kullanılmalıdır. Ertesi gün hapı, devamlı kullanılabilecek bir doğum kontrol metodu değildir. Bu yüzden de devamlı ve sık sık kullanılması uzun vadede ciddi meselelere sebep olabilir.

Ertesi gün hapının aşırı kullanımı bir takım sağlık meselelerine kapı aralayabilir. Bu yüzden acil olmadığı sürece ve senede 3’ten fazla alınması önerilmemektedir. Doğum kontrol yöntemleri arasında size uygun kontrol yöntemi doktorunuza müracaat ederek tercih etmeniz gerekir.

Ertesi gün hapı nedir, yan etkileri nelerdir ve nasıl kullanılır?

Ertesi gün hapının yan etkileri nelerdir?

Kullanan kadınların yaklaşık olarak %16 kadarı kusma, mide bulantısı ve düzensiz kanama gibi yan etkiler rapor etseler de bu ilaçların neden olduğu en temel yan etki adet düzensizliğidir. Ertesi gün hapının içerisindeki maddeler, alerjik tepkilere sebep olabilir. Bunun dışında ertesi gün hapının kullanıldığında farklı bir ilaç kullanılıyor ise, ertesi gün hapı ve kullanılan diğer ilaç etkileşime girebilir. Bu da bir takım yan etkilerin daha yoğun görülmesine neden olabilir.

Ertesi gün hapının en yaygın yan tesirleri;

– Mide bulantısı

– Ara kanamalar

– Karın ağrısı

– Baş dönmesi

– Halsizlik

– Baş ağrısı

– Göğüslerde hassasiyet

Bu yan etkiler, ertesi gün hapını kullanmanın hemen peşinden 3 gün süresince görülebilir. Adet düzensizliği ise bir ay veyahut bir kaç ay sürebilir. Bu yan etkiler her kadında görülmezken, ertesi gün hapı kullandıktan sonra kanama olmaz ise bu gebe olduğunuz manasına da gelmemektedir.

Ara kanamalar bir takım damla tarzında veyahut düzensiz şekilde olabilir. Bazı zamanlar adet tarihinde değişimler görülebilir. İlacın bir diğer yan etkisi de adetin beklenen tarihten birkaç gün önce ya da sonra yaşanmasıdır. Lakin adet kanamaları beklenen tarihten daha geç gerçekleşir ise kesinlikle gebelik testi yaptırmak gerekir.

Ertesi gün hapı nedir, yan etkileri nelerdir ve nasıl kullanılır?

Ertesi gün hapı nasıl işe yarar?

Gebe kalma ihtimalinin en yüksek olduğu yumurtlamak üzere olduğunuz günlerde dahi ertesi gün hapı gebeliği önlemekte etkilidir. Ertesi gün hapı yumurtlamayı ertelemek şeklinde etki gösterir. Bu sayede siz yumurtlayana kadar üreme sisteminizdeki sperm, yumurtayı dölleme kapasitesini kaybedecektir. Gebelik önleme hapları, mevcut olan bir gebeliği sonlandırmaya yaramazlar.

Ertesi gün hapı ne zaman kullanılır?

– Cinsel ilişki sırasında korunma yöntemlerinde sorun çıkması

– Cinsel ilişki esnasında kondomla alakalı sorunların yaşanması

– Spiralin yerinden oynaması

– Cinsel ilişki esnasında spiralin (rahim içi aracın) yerinden oynaması

– Doğum kontrol hapını almayı unutmak

– Tecavüz

Bu gibi durumlarda ertesi gün hapı kullanılabilir. Ertesi gün hapı bir kürtaj metodu değildir. Yumurtlamayı erteleyerek istenmeyen gebeliği önler.

Ertesi gün hapı nedir, yan etkileri nelerdir ve nasıl kullanılır?

Ertesi gün hapının yerine kullanabileceğiniz doğum kontrol yöntemleri ise genelde şu şekilde sıralanır:

– Prezervatif

– Spiral

– Diyafram

– Doğum kontrol hapları

– Doğum kontrol impilantları

– Doğum kontrol iğneleri

– Tüpleri bağlatma

Ertesi gün hapı sizi cinsel hastalıklardan korumaz

Prezervatif gibi doğum kontrol yöntemleri, gebeliği önlemenin yanında, cinsel hastalıklara karşı da aktif bir koruma sağlarlar. Oysa ertesi gün haplarının tek işlevi, gebeliğin başlamasına engel olmaktır. Spiral ve doğum kontrol hapları gibi diğer yöntemlerde olduğu gibi, bu haplarla da hastalıklara karşı korunma sağlanamaz.

Cinsel ilişkiye girdikten sonra ertesi gün hapını alımı, olası gebeliğe engel olur ancak hastalıklar konusunda bir savunma sağlamayacaktır.

Ertesi gün hapları kullanımından önce bir doktora müracaat edilmelidir.