Türkiye Moda ve Yaşam Rehberi

Bölgesel yağlanmanın nedenleri hormonlar

- Advertisement -

Neden vücudumuzun bazı bölümleri diğerlerine oranla daha yağlıdır yada neden bazı insanların vücudunda bölgesel yağlanma daha fazladır? İç hastalıkları uzmanı Dr. Ayça Kaya, bölgesel yağ fazlalığından genetik nedenlerin yanı sıra hormonlarında sorumlu olabileceğine dikkat çekiyor.

 

Yağ oranı yüzde 25’i geçince tehlike çanları çalmaya başlar.
Yağ hücresi insan vücudu için oldukca önemli bir organdır. Tıpkı akciğerlerimiz, kalbimiz, beynimiz gibi. Vücudumuzda özellikle Vitamin A, D, E, K’nın depo yeridir. Vücut ısısını sağlar, dışarıdan gelen darbeleri çeker kemik kırılmalarını önler. Bazı hormonların sentez yeridir. O nedenle bir insanın vücudunda sıfır yağ olması yaşamla bağdaşmaz.

Yağ dokusu mutlaka vücutta olmalıdır. Fakat bu oran kadınlarda vücut ağırlığının %30’undan erkeklerde %25’inden fazla olursa başta kalp damar hastalıkları, şeker hastalığı, eklem hastalıkları ve birçok kanser türüne neden olabiliyor.
Yağ hücreleri bütün vücuda dağılır. Ancak bazı bölgelere daha çok dağılır. Yağ hücrelerinin vücutta dağılımı ise genetik eğilimle belirlenir.

bölgesel yağlanma, hormonlar, basen, diyet
Bölgesel yağlanmanın nedenleri hormonlar

Bel çevresindeki yağlanma, basen çevresindeki yağlanmaya göre daha risklidir.
Genel olarak iki tür bölgesel yağlanmadan bahsedebiliriz. Bel çevresindeki yağlanma ve basen bölgesindeki yağlanma diye. Bel çevresindeki yağlanma sağlık açısından daha riskli bir yağlanmadır. Çünkü buradaki yağ hücreleri daha büyüktür ve iç organlara daha yakındır. O nedenle bel çevresi kalın olanlar basen çevresi kalın olanlara göre metabolik açıdan daha risklidir.

Hormonal düzensizlik yağlanmayı etkiler.
Bölgesel yağlanmada genetiğin yanı sıra hormonal düzensizliğin de çok rolü vardır. Bel çevresi kalın olanlarda insülin hormon yüksekliği vardır. İnsülin bizim pankreasımızdan salgılanan ve yediğimiz yiyeceklerle bedenimize giren şekeri hücre içine sokularak kullanılmasını sağlayan hormondur. Ancak bel çevresi kalınlaşmaya başladığı zaman insülin hormonu şekeri hücre içine koymakta zorlanır ve vücut insülini yükseltmeye başlar. Bu durumda iştah çok açılır ve yağlanma daha çok olur. Kısaca şeker hastalığının da ayak sesleri ortaya çıkmaya başlar.

Basen çevresi genişse östrojene, üst gövde şişmansa kortizole dikkat!
Basen çevresi geniş olanlarda östrojen dengesizliği vardır. Östrojen büyük ölçüde yumurtalıklardan az oranda da yağ hücrelerinden salgılanan kadınlık hormonudur. Bu duruma adet düzensizliği eşlik edebilir.
Ense ve üst gövde şişmanlığından görevli hormon ise böbrek üstü bezlerinden salgılanan kortizol hormon yüksekliği eşlik edebilir. Bu durumda yüzde yuvarlaklaşma ve kırmızılaşma, gövdede menekşe rengi çatlaklar ve tansiyon yüksekliği eşlik eder.

Bölgesel zayıflama yalnız rejimle olmaz.
Çoğu zaman göbek eriten, kalça eriten rejimler yada gıda takviyeleri şeklinde rejim uygulamaları ortaya çıkabiliyor. Bir rejimi yaparak yada bir ürünü kullanarak, belli bir bölgeden daha çok kilo verilmesi diye bir şey söz konusu olamaz. Bölgesel zayıflamanın en iyi yolu doğru beslenmek ve beraberinde bölgeye göre egzersiz yapmaktır.

İlgili Yazılar
bölgesel yağlanma, hormonlar, basen, diyet
Bölgesel yağlanmanın nedenleri hormonlar

Yağları eriten mucize besinler
Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için dengeli beslenmek ve hareket etmek şart. Bununla beraber bazı gıdalar zayıflama sürecinde gerek tokluğu arttırarak gerek metabolizmayı hızlandırarak bizlere destek olabiliyor. Yoğurt, greyfurt ve yeşil çay bu konuda en çok araştırılan yiyeceklerin başında geliyor. Yoğurdun içindeki konjuge linoeik asit yağ yakımını hızlandırıyor.

Aynı şekilde yeşil çay ve greyfurt da metabolizmayı hızlandırarak zayıflamaya destek oluyor. Son yıllarda yapılan bir araştırmada ana öğünlerden önce yarım greyfurt tüketmek 3 ayda rejim yapmaksızın 5 kilo verdiriyor. Bel çevresi kalın olanlarda bu yiyeceklerin daha çok etkili olduğu düşünülüyor. Ancak greyfurt ilaçların vücuttan atılmasını azaltarak ilaçların toksik etki göstermesine neden olabiliyor. Özellikle tansiyon ilaçları, antidepresanlar ve grip ilaçları üzerine etkisi oluyor.

Çabuk yağa dönen yiyeceklerden uzak durun.
İnsan yağ yiyerek yağlarından kurtulamaz. Dünyadaki en yüksek kalorili yiyecekler yağlı yiyeceklerdir. Fark etmeden tükettiğimiz yağlı yiyeceklere karşı dikkatli olmalıyız. Genel olarak yumuşak yiyecekler, ağızda dağılan yiyecekler ve elde yağ bırakan yiyecekler yağlıdır. Mesela açmalar, poğaçalar, kruvasanlar, çerezler, cipsler, kurabiyeler…

Karbonhidratlı besinler yağ hücrelerini şişirir.
İkinci en önemli grup ise karbonhidratlardır. Her ne kadar vücudun temel enerjisini karbonhidratlar verse de, gereğinden fazla tüketilirse yağ hücrelerimizi şişirmede üstlerine yoktur. Pilav, makarna, börek, ekmek, çorba, pasta, patates, mısır, tatlı ve meyveler en çok tükettiğimiz karbonhidrat kaynaklarıdır.

Geleneksel yeme şeklimiz göz önüne alındığında ne kadar karbonhidratlı yediğimizin farkına varabiliriz. Mesela çorba, patatesli tavuk yanına pilav ve ekmek birlikte yenir. O nedenle yemekteki karbonhidrat miktarını azaltıp, yoğurt, et, sebze, salata ve su ile yiyecek çeşitliliği yapmak daha iyi olur.

Kaydet

Kaydet

- Advertisement -