Türkiye Moda ve Yaşam Rehberi

Anjin Hastalığı Nedir?

- Advertisement -

Çocuklarda boğaz ağrısının nedeni nedir?

Boğaz ağrısı, yüksek ateş, bademcik şişmesi, yutkunma sırasında acı, ses değişikliği… Bu tür hastalıklar soğuk kış günlerin de çocukların yakasını bırakmıyor. anne babalar çeşitli grip ilaçları ve yeşil çay gibi bitki ilaçları ile bu hastalıkların önüne geçmeye çalışıyor. Keza ”anjin” olarak bilinen ve büyük özen gerektiren bu hastalık, doktor müdahalesi olmadığı zaman ateşli romatizma gibi çeşitli hastalıklara neden olabiliyor.

Halk içinde ” bademcik iltihaplanması” olarak bilinen anjin hastalığı aslında tedavisi kolay olan bir hastalık türü olarak biliniyor. Ancak ihmal edilir ve tedavisi aksatılırsa anjin çocuklarımız da kötü günler yaşamalarına neden olabiliyor. Vaktin de müdahale edilmez ise anjin uzun vakit de çocukların çeşitli kötü hastalıklara yakalanmalarına neden olabiliyor.

Bademciklerin iltihaplanması ile anjin hastalığı oluşuyor

Tıpta tonsillit olarak bilinen anjin, dışarıdan alınan bakteri ve virüslerin bademciklerimiz de oluşturduğu, bulaşıcı olan bir hastalık türüdür.  Vücuda giren enfeksiyonlar, boğazda olan bademciklerin kızarmasına şişmesine ve etrafının da beyaz lekelerle (lezyon) kaplanmasına neden olur. Bademciklerin iltihaplanması sonucu da anjin ortaya çıkar. Sonra ise boğaz ağrıları ve yüksek ateş çıkmaya başlar. Ancak ateş hastalığı, hastalığın 3 veya 4. günlerin de normale dönmeye başlar. Anjin hastalığı, sıklıkla 5 ile 15 yaş aralığındaki çocuklarda görülür.

İlgili Yazılar

Anjin Hastalığı Nedir

Anjin Hastalığı Bulaşıcı

Anjin tedavisinde dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bu küçük detaylar hastalığın gidişatını önemli şeklide etkilemektedir.  Yatma istirahati, yemesi kolay, yumuşak ve sulu gıdalar ile beslenme ve bol sıvı tüketmek bunların başında gelir. Bakteriyel anjinde ise hızlıca uygun antibiyotik tedavisine başlanmalı, bu tedavi 7-10 gün boyunca devam edilmelidir.  Anjin tedavi edilmediği durumlarda, okulda diğer çocuklar arasında ve aile içinde bulaşarak yayılabilir. Uygun antibiyotik tedavisi 24 saat içinde bulaşıcılığı engelleyecektir.

Anjini olan çocuklar başkaları ile temas halinde olmamalı

Bazı unsurlara dikkat edildiğinde hastalığın yayılma riskini azaltmak mümkün olabiliyor. Bunlardan en önemlileri, gerekli hijyen önlemlerinin alınması, anjini olan çocukların başkalarıyla fazla yakın temasa girmesi önlenmeli ve okul döneminde yaşanan anjinlerde çocuğun okula gönderilmemesi gerekir. Ayrıca anjin hastalığı yaşayan çocukların bardak ve biberon gibi kişisel eşyalarının ve oyuncaklarının sağlıklı çocuklarla temas ettirilmemesi alınacak diğer önlemler arasındadır.

Kaydet

- Advertisement -