Türkiye Moda ve Yaşam Rehberi

Evde doğal makyaj nasıl yapılır? Doğal makyaj malzemesi yapımı

- Advertisement -

Makyaj malzemelerinizi evinizde yapın

Evinizde kendi makyaj malzemenizi yapmaya başladığınız andan itibaren tüketim toplumundan uzaklaşmış ve hem de cildinize sağlık vaat etmiş olacaksınız. Sahip olduğunuz şeylerin kıymetini onları kaybettikten sonra değil de kaybetmeden önce de anlayabilirsiniz. Cildiniz de sahip olduğunuz bir çok şey gibi paha biçilmez bir şeydir. Etrafınız kanserojen maddeler ile dolmuşken, bir değişiklik yapın ve kendi organik makyaj malzemelerinizi üretin.

Doğal Ruj Yapımı

İlk olarak doğal ruj yapmak için gereken malzemeler nelermiş, birlikte not edelim.
doğal ruj
*1 yemek kaşığı kadar bal mumu veya vazelin
*1 tatlı kaşığı gliserin
*1 çay kaşığı gıda boyası (ne renk ruj istiyorsanız o rengi tercih edebilirsiniz)
*Ufak bir kap (rujun durabileceği)
*tatlı kaşığı ve çay kaşığı
*1 çay kaşığı vanilya
*İçi su dolu olan bir kahve makinesi (buharından yararlanacağımız için buhar veren başka bir alette olabilir)
Öncelikle vazelini küçük bir kaba alalım. vazelini kahve makinesinin buharında erimeye bırakalım. Erittiğimiz vazelinin içerisine gliserin, vanilya, gıda boyasını ekliyelim. Yapmış olduğumuz karışımı iyice karıştıralım. Elde ettiğimiz karışımı rujun bulunacağı küçük bir kaba koyun. 9-11 dakika civarı buzdolabında bekletin. Tebrikler doğal ruj oldu kullanıma hazır.

Doğal Fondöten Yapımı

Fondöten de dikkat edilmesi gereken nokta cildinize en yakın olan tonu yakalamaktır.doğal fondöten

* Mısır nişastası (Maranta nişastası da olabilir)
* Kakao tozu
* İnce halde üretilmiş tarçın
* Yoğun bir fondötene istiyorsanız: Uçucu yağ ya da votka
* Likit fondötene sahip olmak için: Vücut losyonu

İlgili Yazılar

İlk olarak mısır nişastasını bir kaba alalım. İçerisine kakao tozunu ve tarçını ekleyelim. Kakao tozunu fazla kaçırmayın. Cildinize uygun olacak bir tonu yakalayana kadar kakao tozu eklemeye devam edin. Uygulama esnasında toz fondöten olacağı için fırça kullanın.

Eğer yoğun bir fondöten istiyorsanız karışıma uçucu bir yağ veya votka ekleyebilirsiniz. Likit bir fondöten için ise karışıma evde bulunan vücut losyonunuzdan az miktarda ekleyebilirsiniz. Yoğun bir fondöten için, toz karışıma uçucu bir yağ ya da biraz votka ekleyebilirsiniz. Her iki karışımı yaparken de cilit tonunuzdan uzaklaşmamaya dikkat edin, aksi takdirde sırıta bilir.

Doğal Eyeliner Yapımı

Göz ve çevresi çok hassas bir yapıda olduğundan dolayı doğal yoldan eyeliner yapmak çok daha sağlıklı.doğal eyeliner
*Hindistan cevizi yağı
*Az miktarda aktif kömür
*Kakao tozu
*Az nemli bir fırça

Az nemli bir fırça edindikten sonra aktif kömür ve kakao tozunu karıştırarak doğal eyelineriniz hazır. Fırça boyutunuza göre Eyeliner ya da dipliner olarak kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey, karışımın gözünüzün içerisine gelmemelidir.

Elbette daha birçok makyaj malzemesini evinizde doğal bir şekilde yapabilirsiniz. Talep ettiğiniz sürece paylaşmaya devam edeceğiz. Başlıca makyaj malzemelerini bu tariflere uyarak kolayca yapıp uygulayabilirsiniz.

Kaydet

- Advertisement -