Türkiye Moda ve Yaşam Rehberi

Tırnak Sorunları ve Çözümleri

- Advertisement -

Tırnak Sorunları ve Çözümleri

Tırnak mantarının ilk oluşmaya başladığını, tırnaklarınızda oluşacak renk değişiminden anlayabilirsiniz. Yanlış yapılan tırnak bakımı sonrası oluşabilen bu tırnak mantarı için ilaçlı tırnak cilası ve antibiyotik kullanmak oldukça etki etmekte. El tırnaklarda olan mantar için tedavi süresi 3-6 ay arasında değişirken bu süre ayak tırnakları için 1 seneye çıkabilmektedir. Fakat günümüzde tırnak mantarını tedavi etmek için lazer tedavisi de uygulanmaktadır.

Yanlış ayakkabı tercihleri veya yanlış tırnak kesimi sebebiyle oluşan tırnak batması da oldukça önemli hastalıklardandır. Tırnaklarımızın bakımını yaparken tırnak kesimin de dikkat edilmediği taktirde ortaya çıkabilen bu sorun için doktor tedavisi almanız en doğru seçenek olacaktır.

Ama evde pratik olarak geçici çözüm önerilerimizden bir tanesi tırnağınızın altına pamuk yerleştirmeniz olacaktır. Pamuğu sıkıştırmadan önce tırnağınızın altını güzelce temizleyip baticon sürüp sonra pamuğu yerleştirmeniz daha çok daha iyi olacaktır. Geçici bir çözüm olan pamuk uygulamasının dışında eğer kesin bir çözüm önerisi istiyorsanız doktorunuzla görüşmeniz son derece önemlidir.

Tırnak Bakımı İçin 3 Basit Aşama

Tırnak bakımı çok basit ve zaman almayan yöntemler ile yapabilirsiniz. Eğer bakım merkezlerine gidecek kadar iyi bir durumda değilseniz evinizde de ucuz bir miktar ile kendi bakımınızı yapabilirsiniz. Tırnaklarımızın bakımı tüm insanlar için de geçerli olan temel olarak tırnak kesme işlemi ile başlamaktadır. Ben ise size ilk olarak nasıl doğru bir şekilde tırnak kesilir ondan bahsedeceğim.

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır? | 3 Basit Aşama

Tırnak Kesimi: Tırnaklarınızın çatlamadan ve zarar görmeden kesmek istiyorsanız tırnak kesme işlemini banyodan sonra kesebilirsiniz. Sıcak suda tırnaklarınız yumuşayacağı için tırnaklarınız rahatça kesilecektir. Tırnaklarınızı düzgün bir şekilde nasıl keseceğinizi merak ediyorsanız size önerim, tırnaklarınızı oval bir şekilde kesmeniz olacaktır.

Tercihen düzde kesilebilir. Tırnaklarınızı kestikten sonra törpü yardımı ile düzeltmeler yapın ve sonra kalıntıları ortadan kaldırmak için tırnaklarınızı yani elinizi güzelce yıkayın. Yıkadığınız takdirde tırnak bakımınız daha net bir şekilde görünecektir.

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır? | 3 Basit Aşama

İlgili Yazılar

Bu konuda size vereceğim sırrım şu ki eğer doğal bir şekilde pedikür ve manikür yapmak mümkün mü derseniz kesinlikle vereceğim cevap size evet olacaktır. Çoğumuzun evinde bulunan doğal gül kokulu vazelin tırnak bakımınız için size pedikür ve manikür yapma imkanı sağlayacaktır.

Vazelin uygulamasını el tırnakları için uygulayabildiğiniz gibi ayak tırnaklarınız için de uygulamak mümkün. Eğer anlattığım şekilde tırnaklarınızı keserken sağa sola sıçraması sizi rahatsız ediyorsa size bir 1 püf noktası daha vereyim. Eğer ki tırnak makasını kullanmadan önce ıslar iseniz tırnaklarınız sağa sola sıçramayacaktır, deneyin.

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır? | 3 Basit Aşama

Tırnak Törpüleme: Tırnak kesme işlemini anlatırken tırnaklarınızı kestikten sonra törpü yapmanızı söylemiştim. Eğer tırnak bakımı işleminde vazelin uygulamasını yapacak iseniz törpü işlemini hemen yapmayın ve tırnaklarınızı kestikten sonra vazelin uygulamasını yapın.

Tırnaklarınıza sürdüğünüz güllü vazelin tırnaklarınızı ve çevresini güzelce yumuşatıp emdikten sonra törpü yapabilirsiniz. Törpüleme işlemine başlamadan önce tırnaklarınızın küt mü yoksa oval mi olacağına karar verin. Buna en başta dedim gibi kesim işleminde de dikkatli olmanız gerekiyor. Törpü yaparken küt tırnağı ovale çevirmek neredeyse imkansız olurken oval tırnağı küt tırnağa çevirmek çok daha kolay olur bunu da aklınızdan çıkarmayın.

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır? | 3 Basit Aşama

Kütikül Temizliği: Aslında tırnak bakımı yapmanız için kesilmemesi gereken kütiküller, tırnaklarınızı enfeksiyonlardan koruyan bir yapıya sahiptir. Eğer görüntü açısından sizi rahatsız ediyorsa ve kesmek istiyorsanız önce tırnaklarınızı nemlendiriciler ile nemlendirin ve sonra kütiküllerinizi kesim işlemine başlayın.

3 bölüm şeklinde temel olarak tırnak bakımı yapımından bahsettim. Aslında her insanın yapması gereken bu bakım doğru bir şekilde uygulandığı taktirde bakımlı tırnaklara sahip olmanızı sağlayacaktır. Fakat bazı bakımların yanlış yapılması sonucu tırnaklarınız enfeksiyon kapabilir ve çeşitli tırnak hastalıkları da oluşabilmektedir.

Şimdi o en çok duyulan 2 tırnak hastalığından bahsedeceğim. Ele alacağımız konulardan birisi tırnak mantarı diğeri ise tırnak batması olacaktır. Sıklıkla görülen bu iki hastalık en yayın tırnak hastalıklarındandır.

Kaydet

- Advertisement -