Türkiye Moda ve Yaşam Rehberi

Sağlıklı Beslenmek için bazı ipuçları

- Advertisement -

Sağlıklı beslenme nedir?

Sağlıklı beslenme, gerçek olamayacak kadar ince kalmak, sevdiğiniz besinlerden kendinizi mahrum bırakmak ya da sıkı diyet kısıtlamaları ile sınırlı değildir. Sağlıklı beslenme, ayrıca daha çok enerjiye sahip olmanız, görünümünüzün iyileştirilmesi ve ruh halinizin daha az etkilenmeye açık ve güzel olması ile ilgilidir. Eğer orada tüm çelişkili beslenme ve diyet tavsiyeleri ve özellikle kilo verme yöntemleri hakkında bunalmış hissediyorsanız, tek başınıza değilsiniz.

Bazı uzmanlar bir besinin sağlığınız için yararlı olduğunu dile getirirken bir başkası aksini söyleyebiliyor. Fakat burada bahsedeceğimiz basit taktikleri kullanarak kilo verme yolları hakkındaki kafa karışıklıklarınıza son vereceksiniz ve vücudunuz için olduğu gibi beyniniz ve zihniniz için güzel, lezzetli, çeşitli ve sağlıklı bir diyet listesi oluşturmayı öğrenebileceksiniz.

diyet

Yiyeceklerinizi evde hazırlayın:Yemeklerin evde pişirilmesi daha sağlıklı beslenmenizi sağlar ve enerji harcama oranınızı düşürür. Hatta yediğiniz besinler daha hijyenik olur ve kilo aldıran ya da kilo verdiren parazit ve mikropları vücudunuzdan uzaklaştırmış olursunuz.

Değişimin adresi olun: Diyetinizdeki sağlıksız besinleri ortadan kaldırırken, sağlıklı alternatifleri bunların yerine koymanız çok önemlidir. Bitkisel yağlar ile hayvansal yağların (örneğin zeytinyağı ve tereyağı gibi) değiştirilmesi sağlığınız için olumlu bir fark yaratacaktır. Hayvansal yağlar ile saflaştırılmış karbonhidratların yer değiştirilmesi ise (örnek olarak kahvaltılık bir çörekle pastırma gibi) kalp rahatsızlığı için risk azaltmasa da veya ruh halinizi iyileştirebilir.

Diyetinizi kolaylaştırın: Kalori saymak yerine diyetinizdeki gıdaları renk, farklılık ve tazelik açısından düzenleyin. Paketlenmiş ve işlenmiş gıdalardan kaçınarak daha taze ürünleri tüketmeye özen gösterin.

Gıdaların etiketlerini okuyun: Özellikle sağlıklı besin oldukları ileri sürülen paketlenmiş gıdalardaki üreticilerin genellikle sakladıkları önemli miktarlardaki şeker ve tuz miktarının farkında olmak önemlidir.

sağlıklı kadın

Yiyecekleri yedikten sonra nasıl hissettiğiniz çok önemlidir: Bu sağlıklı yeni alışkanlıkları ve zevkleri kullanmanız konusunda sizi özendirmeye yardımcı olacaktır. Daha sağlıklı besinler yemek, yemekten sonra iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Fazla abur cubur yemek, ise büyük ihtimalle, mide bulandırıcı ve rahatsız edicidir ya da enerjinizi düşürerek yorgunluğa ve bezginliğe neden olurlar.

Yeterli su içtiğinizden emin olun: Su, atık ürünleri ve toksinleri, vücudunuzdan atmanıza yardım eder yalnız hala birçok kişi hayatını susuz geçiriyor. Bu yorgunluk ve halsizlik, az enerjiye ve baş ağrısına sebeb olur. Su içsem yarıyor anlayışı sık yapılan basit hatalardan biridir. Sulu besinler ile beslenmek sağlıklı beslenme için bir koşul.

Kaydet

- Advertisement -