Türkiye Moda ve Yaşam Rehberi

Metabolizma hızlandırmak için ne yapılabilir ?

- Advertisement -

Metabolizmayı hızlandırmanın en ilkel yolu, düzenli egzersiz yaparak kas dokusunu artırmak ve düzenli beslenmeden geçiyor. Yaşam alışkanlıklarınız da ki bazı noktalara da dikkat ederek hem metabolizmanın hızlı çalışmasına, hem de sağlıklı yaşam şeklinize katkıda bulunabilirsiniz. Acıbadem Fulya Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Doç. Dr. Rüştü Serter, metabolizmayı hızlandırmanın yollarını anlattı.

GÜNE MUTLAKA KAHVALTI YAPARAK BAŞLAYIN

GÜNE MUTLAKA KAHVALTI YAPARAK BAŞLAYIN

Colorado Üniversitesi’nde 3 bin gönüllü ile yapılan bir çalışmada, kahvaltı yapan kişilerin daha basit kilo verdiği gözlenmiş. Gıda tüketmek, sistemi etkinleştiren bir olay olduğu için sabah yapacağınız düzenli bir kahvaltı, metabolizmanızın hızlanmasına yardım ediyor. Akşamları ise metabolizma yavaşladığından dolayı ağır yemeklerden kaçınmak gerekiyor.

AZAR AZAR AMA SIK YİYİN VÜCUDU SÜREKLİ ÇALIŞTIRIN

metabolizma

Günde üç ana ve üç ara öğün, yani en az altı öğün yemek yemeğe özen gösterin. Almanız gereken enerjiyi, altı öğüne böldüğünüzde hem daha az acıkacaksınız, hem de sık sık ve azar azar yiyerek vücudunuzu sürekli çalıştırarak bazal metabolizma hızınızı artıracaksınız. Uzun süre besin tüketmediğinizde, bazal metabolizma hızınız düşeceği için midenizi boş bırakmaktan kaçının.

TOKSİNLERİ ATMAK İÇİN HER GÜN MUTLAKA 2-3 LİTRE SU İÇİN

Vücudumuz da oluşan su kaybı nedeniyle de metabolizma hızı yavaşlayabiliyor. Yeteri kadar sıvı alımı ise vücutta biriken toksik maddelerin atılımını hızlandırarak, kilo almanızı engelleyici fayda sağlıyor.

YEMEKTEN SONRA YAN GELİP YATMAYIN, YÜRÜYÜŞ YAPIN

Besin tükettik’den sonra yapılan hafif yürüyüşler metabolizmanızın hızlanmasında etkin rol oynuyor. Ağır egzersizleri ise yemek sonrası yapmayın. En az iki saat sonraya bırakın.

 UYKUNUN AZI DA FAZLASI DA METABOLİZMAYI ETKİLİYOR 

Metabolizma; hem düzensiz uykudan hem de aşırı uyumak’dan olumsuz etkileniyor. Sağlıklı yaşam için 6-8 saat arasında düzenli uyku uyumak, en az sağlıklı beslenme ve egzersiz kadar önem taşıyor.

KÜÇÜK DEĞİŞİKLİKLER YAPIP FARKLI GIDALARLA BESLENİN 

Farklı besin, hem içeriklerinde farklı besin değerleri bulunduruyor hem de metabolizmayı farklı derecelerde hızlandırıyor. Her gün aynı vakitler de aynı besinleri tüketmek ise metabolizmanın yavaşlamasına neden oluyor. Bu nedenle yemekleriniz de her gün küçük değişiklikler yaparak farklılaştırmaya özen gösterin.

DAHA ÇOK KALORİ HARCATAN PROTEİNE AĞIRLIK VERİN

Protein alımını yüksek seviyede tutmanız da metabolizmanın hızlanmasını destekliyor. Çünkü proteinler, doğrudan enerji olarak kullanılmak da ve vücut bunları karmaşık bir metabolik süreçten geçirirken daha fazla kalori harcıyor.

- Advertisement -